Autoryzowany a nieautoryzowany serwis samochodowy – różnice, wady, zalety

Każdy dba maksymalnie o swój pojazd – a przynajmniej powinien. Nie chodzi o to, żeby spędzać przy nim każdej wolnej chwili, dopieszczając co do ułamka milimetra, jednak zalecana pielęgnacja i wykonywanie wszystkich stosownych napraw jest naprawdę ważne. Chodzi bowiem o to, by pojazd zapewniał bezpieczeństwo, komfort w czasie jazdy oraz by nie stracił na wartości. A ponieważ nieodpowiednia naprawa czy pielęgnacja mogą ów wartość obniżyć, należy dobrze się zastanowić przy wyborze serwisu, który się zajmie pojazdem. Często kierowcy wahają się między autoryzowanym a nieautoryzowanym serwisem samochodowym. Wyjaśniamy więc różnice między tymi miejscami!

 

Autoryzowany, czyli jaki?

 

Serwisy samochodowe występują w różnych wariantach, jednak dzielą się też na przykład na autoryzowane i nieautoryzowane. W pierwszej wersji mamy do czynienia z autoryzowaną stacją obsługi, czyli z punktem który działa w systemie dystrybucji utworzonym przez dostawcę pojazdów. Można oczekiwać, że usługi tam świadczone będą najwyższej jakości – VW serwis Olsztyn specjalizuje się bowiem właśnie w pojazdach marki Volkswagen, czyli najlepiej się na nich zna. Taki serwis ma dostęp do wszystkich markowych części, jak również akcesoriów i dodatków, przeznaczonych specjalnie do używania w wozach tej marki. Istnieją też serwisy niezależne, jednak wielu kierowców zdaje sobie sprawę, że posiadając fachową wiedzę o wszystkich markach i modelach pojazdów (których przecież jest bardzo dużo) tak naprawdę żadnej nie poznali możliwie jak najbardziej szczegółowo. Wniosek z tego taki, że w profesjonalnym VW serwisie otrzymamy lepszą pomoc.

 

Gdzie i kiedy zgłosić się po pomoc?

 

Można z łatwością odnaleźć fachowe VW serwisy, korzystając z pomocy internetu. Zaleta współpracy z takim serwisem jest znaczna – zwłaszcza jeśli obowiązuje gwarancja. Oczywiście, w tej chwili nie tracimy tej gwarancji jeśli naprawę wykonamy w niezależnym serwisie, jednak części niekoniecznie będą już tak dobrej jakości. Wada jest taka, że po upływie gwarancji ceny części w ASO mogą być wyższe niż gdzie indziej, jednak jeśli komuś zależy na utrzymaniu wartości pojazdu, to jest to wydatek warty poniesienia.

Podsumowując, autoryzowany serwis:

– zapewnia szybką pomoc

– posiada wysoką wiedzę o danej marce

– pracownicy posiadają duże doświadczenie w naprawie wozów tej marki

– ma dostęp do markowych części.