Dlaczego warto zmieniać opony?

Rok w rok, dwa razy w ciągu sezonu dokonywane są okresowe zmiany opon we wszystkich samochodach w Polsce. Kierowcy zmieniają zależnie od pory roku opony zimowe, na letnie i na odwrót.
Jednak czy na pewno wszyscy? Istnieje pewna grupa kierowców, która uważa, że jeśli zakupili wcześniej doskonałej jakości ogumienie letnie, np. któryś z modeli opon bridgestone, to oznacza, że nie muszą już zmieniać ich na wersje zimowe. Czy tak faktycznie jest?

Dlaczego trzeba zmieniać opony?

Opona jest szczególnym elementem każdego samochodu. To na niej opiera się cała przyczepność, którą posiada auto. W związku z tym to od opon zależy, jak samochód będzie ruszał, czy będzie to robił dynamicznie i pewnie, czy może w pełen uślizgów i problemów sposób. To samo zresztą dotyczy hamowania, które może być szybkie i natychmiastowe, ale także ciągnące się przez wiele nadmiarowych metrów.
To prawda, im lepsze opony, tym lepsze ich zachowanie w powyższych, typowych dla prowadzenia samochodu sytuacjach. Kupując np. opony Bridgestone z oferty Sklep Opon, można liczyć na to, że będą one pod każdym względem zadowalać każdego, nawet najbardziej wymagającego kierowcę.
Do czasu jednak nadejścia zimy, gdy przestaną one zupełnie spełniać swoje zadanie i konieczne będzie ich wymienienie na wersję zimową, ponieważ opony letnie zupełnie nie nadają się do jazdy w zimie. To samo zresztą dotyczy opon zimowych w lecie. Każda z tych gum przewidziana jest do pewnego zakresu temperatur powietrza i nawierzchni oraz do tego, w jakim stopniu jest ona wilgotna i śliska.