Ile kosztuje wymiana opon?

Wymiana opon to czynność, która spada na kierowców przynajmniej dwa razy w roku. Zarówno przed sezonem letnim, jak i zimowym – większość z nich zaczyna obdzwaniać wulkanizację, by umówić się na dogodny termin w celu ich wymiany. Ile kosztuje wymiana opon? Jak długo trwa? Kiedy obowiązkowo należy zainwestować w nowe opony?

  1. Czas na zmianę opon
    Wielu kierowców cały czas decyduje się na opony sezonowe w swoich autach, nie do końca wierząc w świetną jakość i niezawodność opon uniwersalnych. Opony letnie i zimowe charakteryzują się pewnymi cechami, które świetnie sprawdzają się w określonych warunkach. I tak np. opony letnie są lżejsze, bardziej odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne panujące w miesiącach letnich. Opony zimowe z kolei, nie ślizgają się na zamarzniętej nawierzchni zimą, są mocniejsze i cięższe. Dlatego też, gdy ktoś posiada sezonowe opony musi pilnować się, by w porę je zmienić. Dotyczy to także osób, które posiadają już opony wieloletnie, na których odcisnął się ząb czasu. Rozcięcia, wybrzuszenia czy bąble na oponach świadczą o złej kondycji naszych opon. Takie opony nie dbają również o bezpieczeństwo auta, którym się poruszamy. Wówczas obowiązkowo należy je wymienić na nowszy model.
  2. Czy warto wymieniać opony?
    Zdecydowanie tak. Nawet jeśli należymy do kierowców, którzy poruszają się samochodem tylko w obrębie kilku kilometrów – zmiana opon na letnie/zimowe czasie miesięcy ciepłych i mroźnych ma odpowiednie znaczenie zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i komfortu i wygody naszej jazdy. Warto dodać, że nieodpowiednie opony do warunków jazdy wpływają na proces hamowania oraz całkowitą jazdę, która może stać się prawdziwym zagrożeniem dla znajdujących się w takim samochodzie – kierowcy i pasażerów.

Wulkanizacja zmieni nasze opony w czasie niecałej godziny. Dodatkowo, za taką usługę zapłacimy od 80 do 150 zł. Jest to więc niewielka suma za bezpieczeństwo i komfort jazdy, którą zagwarantujemy sobie wykonaniem takiej usługi w odpowiednim terminie.